Sprādziens pirotehnikas noliktavā netālu no Maskavas

Nav komentāru

9. augusta pusdienā Maskavas apgabala Sergijevposadā noticis sprādziens pirotehnikas noliktavā, kuru uzņēmums "Piro-Ross" īrēja Zagorskas optiskās un mehāniskās rūpnīcas teritorijā.

Par iemeslu sprādzienam kļuva cilvēciskā kļūda. Metāliskais angārs 40x40 metru platībā pilnībā iznīcināts. Cietušas 110 (papildināts 10.08.2023.) tuvējās mājas un Zagorskas optiskās un mehāniskās rūpnīcas ēkas.

Cietušo skaits sastāda vismaz 52 cilvēkus. 19 no tiem hospitalizēti. 5 meklē zem gruvešiem. Starp tiem "Piro-Ross" uzņēmuma vadītāja šoferis. Papildināts 10.08.2023.: pēc oficiālās informācija bez vēsts sprādziena laikā pazuda 12 cilvēki (4 cilvēki tika atrasti dzīvi savās mājās - precizēts 11.08.2023.), 60 guvuši ievainojumus (80 guvuši ievainojumus - precizēts 11.08.2023.), bet 1 sieviete gāja bojā slimnīcā (viņa guva 100% ķermeņa apdegumu). Zem gruvešiem atrastas divu cilvēku mirstīgas atliekas. To identitāti varēs noteikt tikai ar DNS analīzi.

Uzņēmums “Piro-Ross”, kas īrēja telpas Zagorskas optiskās un mehāniskās rūpnīcas teritorijā, tika pasludināts par bankrotējušu. Kopš 23. marta tas atrodas konkursa ražošanas stadijā.

“Piro-Ross” pēdējo gada laikā 6 reizes kļuva par atbildētāju šķīrējtiesas lietās ar kopējo prasību summu 19 miljoni rubļu. Uzņēmuma dibinātāju vidū ir valsts uzņēmums “Lietišķās ķīmijas pētniecības institūta federālais pētniecības un ražošanas centrs”, valsts uzņēmums “Federālais pētniecības un ražošanas centrs Lietišķās ķīmijas pētniecības institūts”, valsts uzņēmums “Krasnozavodskas ķīmiskā rūpnīca”, AS “Federālā izpētes un Ražošanas centrs Lietišķās ķīmijas pētniecības institūts” un AS “Krasnozavodskas ķīmiskā rūpnīca”.

2020. gadā “Piro-Ross” nodarbināja 189 cilvēkus. Uzņēmuma bilance 2021. gada beigās bija 388,1 miljons rubļu, bet ieņēmumi - 120 miljoni rubļu. Neto zaudējumi sasniedza 172,8 miljonus rubļu. Uzņēmumam bija Rūpniecības un tirdzniecības ministrijas licence darbam ar ieročiem: ražošana, uzglabāšana, remonts, iznīcināšana utt. Uzņēmums atlaida savus darbiniekus un palika viņiem parādā.

Saskaņā ar Vienotā valsts juridisko personu reģistra datiem "Piro-Ross" veica darbības pasažieru pārvadāšanai ar autobusiem; munīcijas, IV un V klases pirotehnisko izstrādājumu (bīstamākie pirotehnikas veidi. - Piezīme red.) izstrāde, testēšana, uzglabāšana, realizācija un utilizācija.

“Piro-Ross” portfelī ir vairāk nekā 400 līgumu ar valsti. Uzņēmums regulāri uzvarēja valsts pasūtījumu konkursos par svētku uguņošanu, tostarp uzvaras 75. gadadienu un Jaungada vakaru Maskavā un Maskavas apgabalā. Tie visi tika noslēgti līdz 2020. gada septembrim. Uzņēmums piegādāja pirotehniku armijai un jūras spēkiem.

Zagorskas optiskās un mehāniskās rūpnīcas pārstāvis pastāstīja medijiem:

Incidents noticis kādai privātai kompānijai piederošā noliktavā. Telpas atrodas teritorijā, kas pieguļ Zagorskas optiskajai un mehāniskajai rūpnīcai. Sprādziena vilnis skāris daļu uzņēmuma telpu. Tagad uz vietas strādā tiesībsargājošās iestādes, FDD, Ārkārtas situāciju ministrijas un ātrās palīdzības pārstāvji. Tiek veikti pasākumi seku likvidēšanai un sprādziena cēloņu noskaidrošanai. Datu par bojāgājušajiem rūpnīcas darbinieku vidū nav, taču ir cietušie. Visi strādnieki tika evakuēti no uzņēmuma teritorijas.

"Piro-Ross" ģenerālais direktors Čankajevs nogādāts uz nopratināšanu Izmeklēšanas komitejā.

Aizsardzības ministrija tiesājās ar “Piro-Ross” uzņēmumu. Ministrija kopš 2020. gada pret uzņēmumu 11 reizes ir iesniegusi prasības kopumā par 128 miljoniem rubļu. Pēdējais no tiem par 8,4 miljoniem rubļu tika iesniegts šī gada jūlijā, gandrīz pirms divām nedēļām. Prasības bija par nepareizu izpildi vai saistību nepildīšanu saskaņā ar piegādes līgumiem.

Tāpat prasības iesniedza Raķešu un kosmosa industrijas pētniecības institūts. No "Piro-Ross" viņi prasīja 32 miljonus rubļu 8 tiesas prāvās. Centrālais pētniecības institūts “Burevestnik” (krievijas aizsardzības rūpniecības kompleksa uzņēmums. - Red.) 3 tiesvedībās no uzņēmuma pieprasīja 16 miljonus. Lietišķās ķīmijas pētniecības institūts - 8,6 miljoni 6 tiesas prāvās un SIA “Pirotehničeskije tehnologij” 3 tiesas prāvās prasīja 26 miljonus rubļu.

Intervija ar "Piro-Ross" vadītāju pēc sprādziena viņa bankortojūšā uzņēmuma noliktavā.

Izmeklēšanas komitets ierosinājis krimināllietu saistībā ar sprādzienu Sergijevposadā. Mediji ziņo, ka dienests veica kratīšanu "Piro-Ross" uzņēmumā un izņēmuši tā dokumentus. Uzņēmuma darbinieki tika nopratināti, bet tehniskais direktors aizturēts, kā aizdomās turamais.

Nav komentāru

Ierakstīt komentāru