Toma Kūpera analītika: Pretgaisa aizsardzības sistēmu un raķešu karš

Nav komentāru

Austrijas militārais analītiķis Toms Kūpers veicis apkopojumu par pēdējo divu nedēļu cīņu starp Ukrainas un krievijas okupantu raķešu vienībām. Var novērot, ka abas puses cenšas panākt savus konkrētus mērķus un izmanto tam visus pieejamos ieročus. Pie tam šis karš sācies vēl pirms Kerčas tilta spridzināšanas.

Kopš nakts no 10. uz 11. jūliju krievi veic visaptverošu raķešu uzbrukumu Odesas ostai. Tur ir trīs ostas. Pirmā un otrā osta atrodas piekrastē un tās ieskauj pilsēta. Trešā osta atrodas dažus kilometrus uz ziemeļiem un kā ziņots, tas daļēji pieder korporācijai “Cargill” (būtībā lauksaimniecības produktu lieltirgotājs, kurš faktiski diktē pārtikas cenas, vienlaikus piespiežot lauksaimniekus tirgot preces ar minimālo uzcenojumu).

Diemžēl, neskatoties uz Ukrainas apgalvojumiem, ka viņi ir izstrādājuši un nodevuši ekspluatācijā kaut kādu jaunu, iekšzemē izstrādātu pretgaisa aizsardzības sistēmu, fakts ir tāds, ka Odesas pretgaisa aizsardzība ne tuvu nav tik spēcīga kā Kijevas.

Balstās uz 14. radiotehniskās brigādes (radari un sakari) un 38. pretgaisa aizsardzības pulku (kas, šķiet izmanto Polijas piegādātās “S-125 Neva/SA-3 Goa” pretgaisa aizsardzības sistēmas) un nav pietiekami blīva. Līdzīga aizsardzība ir arī Mikolajavas ostai, kuru aizsargā 201. pretgaisa aizsardzības brigāde. Iespējams, ka gan 38. pulks, gan 201. brigāde ir pastiprināta ar 160. pretgaisa aizsardzības brigādes elementiem, taču tiem vienkārši nav Kijevas aizsardzības izsmalcinātības un blīvuma.

Protams, ukraiņi apgalvoja, ka ir notriekuši 26 no 28 “Šahed” lidrobotiem-kamikadze, kuri tika palaisti no Primorskas-Ahtarskas apgabala (tostarp vienu notrieca ar “FIM-92 Stinger” iekārtu). Patiešām, 22 no tiem notrieca Odesas un Mikolajevas pretgaisa aizsardzība, taču divi šahedi ir trāpījuši birojiem un ostas administrācijai Odesā, bet viena “Iskander-M” raķete — Mikolajavas ostā un vēl viena Očakovas ostā. Lai gan pēdējos divos gadījumos postījumu līmenis joprojām nav zināms, vietējā ugunsdzēsēju brigāde ātri nodzēsa ugunsgrēku Odesā. 12. jūlijā cieta arī Zaporižjas pilsēta, kur tika ievainoti vairāk nekā 20 civiliedzīvotāji.

Naktī no 12. uz 13. jūliju krievi palaida divus uzbrukuma viļņus ar kopumā 20 “Shahed-136” lidrobotiem-kamikadze: vienu no Kurskas apgabala Kijevas virzienā un otru no Primoskas-Ahtarskas apgabala (joprojām neskaidrā virzienā). Turklāt krievi izšāva divas “Kalibr” raķetes no Melnās jūras un vienu “Iskander-M” no Džankojas okupētajā Krimā. Ukraiņi paziņoja, ka notriekšu visus 20 lidrobotus un abas “Kalibr” raķetes.

Naktī no 13. uz 14. jūliju krievi palaida 17 lidrobotus-kamikadze “Šahed-136”. 16 tika notriekti. Turklāt Ukrainas gaisa spēki un armija apgalvoja, ka tika notriekti 7 “Orlana” bezpilota lidaparāti (šis ir īpaši interesanti, jo “Orlan” ir ļoti svarīgi Krievijas kaujas lauka izlūkošanai). Tomēr mans iespaids ir tāds, ka Krievijas triecieni 12.–13. un 13.–14. jūlijā bija paredzēti, lai “sakārtotu” Ukrainas gaisa spēku pretgaisa aizsardzību: paturētu to Kijevas apgabalā, lai novērstu to pārvietošanu uz Odesas apgabalu, gaidot to, kas notiks vēlāk.

Tikmēr Ukrainas gaisa spēki turpināja iznīcināt izvēlētos mērķus - galvenokārt Zaporižjas dienvidos. Piemēram, 11. jūlija sākumā “kaut kas” tika uzspridzināts Melitopoles apgabalā un pēc tam viņi uzspridzināja viesnīcu “Djuna” Berdjanskā, ko Krievijas armija izmantoja, ka vadības punktu un izmitināšanas vietu. Šeit tika nogalināts ģenerālis Oļegs Cokovs un vairāki desmiti citu Krievijas karavīru.

Vēlāk dienas laikā (ap plkst. 14:00 un 16:30) tika trāpīts arī divās citās Krievijas bāzēs Berdjanskā: krievi apgalvoja, ka "visas raķetes ir notriektas", taču lielāko daļu dzirdēto detonāciju izraisīja viņu pretgaisa aizsardzības sistēma “Pantsir”, kura bija vērsta pret ukraiņu palaistām “MALD” mānekļu raķetēm. Ap pulksten 15.00 Ukrainas ziemeļos tika izsludināta gaisa uzlidojuma trauksme, ko izraisīja Krievijas “MiG-31K” pacelšanās no aviācijas bāzes Baltkrievijā, taču ap pulksten 15.22 tā tika atcelta.

14. jūlija rītā krievi ziņoja par Ukrainas lidrobotu triecienu Kurskas apgabalam. Ziņots, ka viens tika notriekts pie atomelektrostacijas Kurčatovā, vēl trīs - Voroņežas pievārtē. Vēlāk Ukrainas gaisa spēki paziņoja, ka ir notriekuši 16 no 17 “Šahed” lidrobotiem-kamikadze, no kuriem lielākā daļa dienvidos: 6 tika notriekti Dņipro apgabalā. Viens lidaparāts, kas izspruka cauri aizsardzībai eksplodēja Krivijrihas apgabalā.

14. jūlijā ap pulksten 22.00 divu stratēģiskie bumbvedēju “Tu-22M-3” pacēlās no Mozdokas aviobāzes, izraisīja gaisa uzlidojuma trauksmi Ukrainas austrumos. Tie palaida 3–4 “H-22” raķetes uz Zaporižja, taču, kas tieši bija to mērķis, joprojām nav zināms. Pēc sprādzieniem vietējās amatpersonas ziņoja par bojājumiem 16 augstceltnēm, medicīnas iestādei un izglītības iestādēm. Vienlaikus Ukrainas gaisa spēki notrieca četrus no sešiem “Šahed” lidrobotiem-kamikadze, kas tika palaisti “no dienvidiem” (ukraiņi ziņoja, ka 14. jūlijā kopā notriekti 16 lidroboti).

15. jūlija vakarā krievi veica uzbrukumu "infrastruktūras objektam" Zaporižja, kā rezultātā tika traucēta elektrības piegāde vienam no pilsētas rajoniem. Naktī okupanti veica triecienu Harkivai ar vairākām “S-300” raķetēm, taču pēc atbildīgo personu ziņojumiem tika nodarīti “nelieli bojājumi”.

16. jūlija rītā Ukrainas gaisa spēki veica triecienus Luhanskai (kur tika iznīcināta munīcijas noliktava Jubiļejnija rajonā) un Mariupolei. Savukārt krievi ar četrām “S-300” raketēm uzbruka Harkovai.

17. jūlija sākumā Ukraina ar diviem pārveidotiem ūdens motocikliem ietriecās Kerčas (jeb "Krimas") tiltā (lai gan tas līdz galam nav skaidrs). Izraisītie sprādzieni bija pietiekami spēcīgi, lai nogāztu vienu ceļa tilta posmu un nogalinātu divus civiliedzīvotājus, kas brauca automašīnā. Sākotnēji tika ziņots, ka tika bojāts arī dzelzceļa tilts, kas ir būtisks Krievijas militāro krājumu un papildspēku plūsmai uz Hersonas un Zaporižjas dienvidiem (jo tika apturēta dzelzceļa satiksme), taču vēlāk tas neapstiprinājās.

Naktī no 17. uz 18. jūliju krievi palaida 6 “Kalibr” raķetes un 36 “Šahed-136” lidrobotus-kamikadze. Ukraiņi paziņoja par 6 spārnoto raķešu un 31 lidrobotu notriekšanu (25 no tiem starp Zaporižjas pilsētu un Odesu), un šķiet, ka šis uzbrukums Odesas ostā radījis tikai nelielus postījumus. Tajā pašā laikā Krievijas raķetes eksplodēja rūpniecības objektā Harkivas Osnovjanskas rajonā un viens cilvēks gāja bojā. Ukraina atbildēja ar raķetēm, kuras trāpīja vairākas Krievijas bāzes un apgādes noliktavās Melitopoles apkaimē (fiksēti vismaz pieci trāpījumi), ka arī vismaz viena Krasnoperekopskas apgabalā okupētajā Krimas teritorijā.

Taču naktī no 18. uz 19. jūliju krievi veic īpaši efektīvu triecienu: pirmo reizi izdevies saskaņot visus izvietotos ieročus tā, lai tie mērķa zonu sasniegtu vienlaicīgi. Lasi: vispirms palaisti “Šahed”, tad ātrākas raķetes. Kopumā ukraiņi ziņoja, ka ir atklājuši 32 lidrobotus-kamikadze (izlaisti no Čaudas poligona Krimā un Primorskas-Ahtarskas apgabalā) un 16 spārnotās raķetes “Kalibr”.

Tiem tuvojoties mērķim, četri Krievijas gaisa spēku bumbvedēji “Tu-22M-3” palaida 8 “H-22” raķetes, bet iznīcinātājs “Su-35” vienu “H-59” raķeti. Vienlaicīgi krievu sauszemes spēki palaida 6 virsskaņas spārnotās raķetes “P-800 Oniks” (no “Bastion” piekrastes aizsardzības sistēmām okupētajā Krimā).

Ukraiņi paziņoja, ka notriekuši 23 “Šahed” lidrobotus, 13 “Kalibr” un vienu “H-59” raķeti, taču nav šaubu, ka pārējās Krievijas raķetes, īpaši “H-22” un “P-800 Oniks”, radīja smagus bojājumus kviešu eksporta infrastruktūrai Odesā. Turklāt viena raķete trāpīja Kanatovo rajonā ārpus Kirovohradas, vismaz viena trāpīja viesnīcu kompleksam Koblevo (Mikolajevas apgabalā), vismaz viena trāpīja Čornomorskā, un viens vai divi “Šahed” eksplodēja Hersonā, radot plašus bojājumus vairākām ēkām. Vairāk nekā 60 000 tonnu kviešu, kas visi bija paredzēti Ķīnai, tika iznīcināti.

19. jūlijā ukraiņi uzspridzināja Krievijas munīcijas noliktavu Vecās Krimas poligonā, liekot okupācijas iestādēm evakuēt vairākus tuvējos ciematus.

Naktī no 19. uz 20. jūliju krievi atgriezās, lai palaistu 19 lidrobotus-kamikadze (šoreiz no okupētās Krimas), kam sekoja 4 “H-22”, 7 “P-800 Oniks”, 3 “Kalibr” un 5 “Iskander-K” raķetes. Ukrainas pretgaisa aizsardzību atkal tika pārslogota ar milzīgo ienākošo mērķu skaitu. Viņi paziņoja, ka notriekuši 13 lidrobotus un 5 raķetes. Pārējie tika cauri aizsardzībai, radot smagus postījumus Odesā (4 ievainotie), Mikolajivā (1 bojā gājušais, 19 ievainoti) un Černihivā.

Šajā videoklipā ir redzams, kā cits “Šahed” 20. jūlijā kaut ko uzspridzināja Žitomiras apgabalā.

Okupantu pavēlniecība Maskavā paziņoja, ka viņi mērķēja "Ukrainas armijas degvielas un munīcijas noliktavām", taču vēlreiz – nav šaubu, ka viņu galvenais mērķis bija pārkraušanas iekārtas Odesas ostā.

21. jūlija rītā krievi ar “Kalibr” raķetēm atkal uzbruka kviešu terminālim Odesā. Pēcpusdienā tiem sekoja 7 “P-800 Oniks” raķetes, kuras, pēc okupantu virspavēlniecības domām, bija "mērķētas objektiem, kas izmantoti teroristu uzbrukumu sagatavošanai pret Krievijas Federāciju". Nu, ja pelnīt naudu, kultivējot un eksportējot kviešus un miežus, ir "terorisms".

Naktī no 21. uz 22. jūliju Krievijas trieciens Odesas samazinājās: ukraiņi apgalvoja, ka notriekti "tikai" pieci “Šahed” lidroboti. Savukārt Ukrainas gaisa spēki trāpīja Krievijas apgādes objektiem okupētajā Krimā: ziņots par triecieniem munīcijas un degvielas noliktavām Novoivanovkā, pamestā aviācijas bāzē.

Visbeidzot, pagājušajā naktī krievi izmantoja piecas dažādas ieroču sistēmas, lai uzbruktu Odesas vēsturiskajam centram -  “Kalibr”, “P-800 Oniks”, “H-22”, “Iskander-M” un “Iskander-K”. Viens cilvēks tika nogalināts, 22 ievainoti. Bojātas sešas dzīvojamās ēkas, un liela katedrāle- "Krievu pasaules lepnums" (komunisti to iznīcināja 1936. gadā, bet no jauna uzcēla 1990.-2002. gadā). Arī šoreiz okupanti otro uzbrukumu vilni centās izmantot, lai nogalinātu glābējus, kuri bija ieradušies likvidēt pirmā uzlidojuma sekas.

Pie tam cieta arī restorāns un muzejs bijušajā grāfa Tolstoja rezidencē. Domājiet, tam vajadzētu "apstiprināt", ka tie ir "ukraiņi, kas veic genocīdu pret krieviem Ukrainā"…


Turpinājumā bez Tomba Kūpera analītikas.

24. jūlija rītā krievijas okupanti palaiduši vairākus lidrobotus-kamikadze "Šahed-136" uz Odesas apgabalu. Daļa tika notriekta, daļa nodarīja postījumus uz zemes - bojātas četras graudu krātuves, eļļas un degvielas krātuves un biroja ēka. 7 cilvēki guvuši ievainojumus. Ukrainas armija savukārt okupētajā Krimā Džankojas rajonā pie ciema Vilne iznīcināja kārtējo munīcijas noliktavu. Atbildīgās personas bija spiestas evakuēt iedzīvotājus 5 km radiusā ap uzbrukuma vietu. Okupanti apgalvo, ka tas bijas lidrobotu uzlidojums, bet vietējie - ka raķešu. Naktī gan virs Krimas tika notriekti vairāki ukraiņu lidroboti. Ukrainas militārais izlūkdienests organizēja divu lidrobotu-kamikadze uzlidojumu Maskavai. Viens ietriecās biroja ēkā, otrs - ēkā kas atrodas blakus Krievijas aizsardzības ministrijai un Ārējā izlūkdienesta pakļautai ēkai, kurā atrodas nodaļa atbildīgā par kiberuzbrukumiem. Kas bija patiesie ukraiņu mērķi nav zināms.

Žurnālisti atklājuši, ka lidrobotus-kamikadze "Šahed" Tatarstānā komplektē koledžas audzēkņi.

Naktī uz 25. jūliju krievijas okupanti palaiduši lidrobotus-kamikadze "Šahed 136" uz dažādiem Ukrainas apgabaliem. Ukraiņi nav publicējuši cik daudz tika palaisti. Zināms, ka Kijivas apgabalā tika notriekti visi. Žitomiras apgabalā lidroboti nogāzušies uz infrastruktūras objektu un glābēji līdz plkst.12:30 likvidēja sprādziena postījumu. Čerkasu apgabalā divi lidroboti trāpīja klājā laukā un viens - tukšā lauksaimniecības angārā. Bez cietušajiem. Dienas gaitā Ukrainas jūras kājinieki paziņoja, ka notriekuši okupantu kaujas helikopteri "Ka-52". Ekipāža gājusi bojā.


26. jūlija naktī krievijas okupanti palaida lidrobotus-kamikadze uz Harkivas apgabala pilsētu Pervomaiska, kur tie trāpīja uzņēmuma noliktavas ēkā, izraisot ugunsgrēku. Bez cietušajiem. Dienas vidū krievijas okupanti izšāva divas "Kalibr" spārnotās raķetes, kuras tika notriektas Vinnicas apgabalā. Paralēli gaisā pacēlās 13 krievijas okupantu stratēģiskie bumbvedēji, kuri izšāva Ukrainas virzienā 36 spārnotās raķetes "H-101/H-555". No Melnās jūras akvatorijas tika palaistas 3 spārnotās raķetes "Kalibr" un papildus "Mig-31" izšāva 4 ballistiskās raķetes "Kindžal" (Iskander versija). Ukraiņu pretgaisa aizsardzības sistēma notriekusi visus "Kalibr" un "Kindžal" raķetes, ka arī 33 no 36 raķetēm "H-101/H-555". "Kindžal" raķetes tika notriektas Hmeļņickas apgabalā. Raķešu atlūzas nogāzās apgabala dzīvojamās vietās. Bojāts auto. Bez upuriem.

Naktī uz 27. jūliju krievijas okupanti palaida 8 lidorbotus-kamikdaze "Šahed", kuri visi tika notriekti. Paralēli no kuģa Melnajā jūrā tika izšautas divas "Kalibr" spārnotās raķetes Odesas ostas virzienā, kuras neizdevās notriekt, jo tās lidoja ļoti zemu. Odesā viena raķete trāpīja ostas administratīvā ēkā. Bojā gājis 1 cilvēks. Vēl viena trāpīja kravu termināļiem, bojājot ražošanas iekārtas.

Pēc "Ukraina-NATO" padomes sēdes Ukrainas kopienu, teritoriju un ifrastruktūras attīstības ministrs Oleksandrs Kubrakovs paziņoja, ka krievijas okupantu uzlidojumos bojāti 26 ostu infrastruktūras objekti un 5 kuģi. Okupantu jūras flote ierobežo kuģošanu pie okupētās Krimas un Bulgārijas krastiem, kas faktiski bloķē to kuģošanu uz Ukrainas ostām.

Dienas vidū krievijas okupanti ar divām "Iskander" ballistiskām raķetēm apšaudīja Zaporižja. Vietēja administrācija paziņoja par bojājumi ēkām, bet foto nav publicēts. Bez upuriem.

Naktī uz 28. jūliju Ukrainas armija iznīcināja naftas bāzi okupētajā Doneckas apgabala pilsētā Šahtarskā. Okupanti paziņoja, ka ar raķetēm, bet vēlak mainīja versiju uz lidrobotiem. Okupanti paziņoja, ka pie Maskavas notriekuši lidrobotu, bet nav skaidrs kam tas pieder. Vēl viens lidrobots tika izskalots okupētās Krimas krastā.

Dienas otrajā pusē Ukrainas armija ar divām (varbūt trīm) apšaudīja krievijas pilsētas Taganrogu un Azovu (iespējams arī Čatri). Taganrogā raķete sprāga muzeja iekšpagalmā, Azovā netālu no ostas. Tiek apgalvots, ka tika izmantoras "S-200" sistēmu raķetes. Iespējams tās tika mērķētas militāriem objektiem, bet raķešu precizitāte nav pārāk liela (to vārēja redzēt arī iepriekšējās reizēs, kad tās tika izmantotas). Taganrogā ievainojumus guva 12 cilvēki. Par bojā gājušajiem nav ziņu. Ukraina nav uzņēmusies atbildību par šo apšaudi.

Okupētajā Doneckā reaktīvo sistēmas raķetes nokrita pie krievijas okupantu iekšlietu ministrijas ēkas.

Vakarā krievijas okupanti raidīja divas ballistiskās raķetes "Iskander-M" uz Dņipro pilsētas centru. Viena no raķetēm trāpīja daudzstāvu dzīvojamā jaunbūvē. Par laimi ēka nebija pilnībā apdzīvota. Otrā raķete trāpīja bijušā Drošības dienesta ēkā un izraisīja tās daļēju sabrukumu. Drošības dienests šajā ēkā sen neatrodas, bet okupanti visu laiku cenšas trāpīt šajā ēkā. Pagājušā reizē viņi trīs reizes aizšāva garām. Pēc uzbrukuma konstatēti 9 cietušie.

29. jūlijā Ukrainas armija ar raķetēm apšaudīja dzelzceļa tiltu pie Čonharas, kas savieno Krimas pussalu ar Hersonas apgabalu.

30. jūlijākrievijas okupanti palaiduši uz Ukrainu 4 lidrobotus-kamikadze, kurus visus notrieca pretgaisa aizsardzības sistēmas Hersonas un Dņipro apgabalos. Notriekti arī 4 izlūkošanas lidroboti.

Maskava tika pakļauta trīs lidrobotu-kamikadze uzlidojumam, kurā cieta Digitālās attīstības, telekomunikāciju un plašsaziņas līdzekļu ministrijas birojs.

Okupanti ar raķetēm apšaudīja Zaporižja un Sumi pilsētas. Vakarā Tangarogas piepilsētā nogāzies okupantu lidrobots "Orion".

Naktī uz 31. jūlijukrievijas okupanti ar ballistiskās raķetēm no Belgorodas apgabala apšaudīja Harkivas pilsētu. No rīta tie palaida ballistiskās raķetes "Iskander" uz Zaporižja, nogalinot 6 cilvēkus un ievainojot - 75.

Naktī uz 1. augustu krievijas okupanti ar lidrobotiem-kamikadze veica uzlidojumu uz Harkivu, bet ukraiņi atkārtoti uz debesskrāpjiem Maskavā, kur šoreiz ciet Ekonomikas attīstības ministrijas birojs

Nav komentāru

Ierakstīt komentāru