Pesticīdu dēļ iet bojā zivis Odzes un Neretas upē

1 komentārs
Mirušas zivis ūdenī
Foto: Valsts vides dienests

2020. gada 6. jūnijā Valsts vides dienests Krustpils novadā konstatētas bojā gājušās zivis seklākajās upes gultnes vietās un krastos ~ 5 km garā Odzes upes posmā un ~ 6 km Neretas upes posmā.


Veicot periodisku upju apsekošanu (~10 km garumā), konstatētas bojā gājušas raudas, pliči, plauži un auslejas, to izmērs no 7-10 cm, kā arī konstatētas 10 zivis, kuru izmērs sasniedza 25 cm. Apskatot beigtās zivis, secināts, ka tās gājušās 1 līdz 2 dienas iepriekš.
Neliela krāce upē
Tā kā augšpus Odzes upes ietekas Neretas upē bojā gājušas zivis netika konstatētas, secināts, ka zivju bojāejas iemesls visticamāk ir Odzes upē nonākušais piesārņojums.

Apsekoto upju posmu krasti intensīvi tiek izmantoti lauksaimniecībā (konstatētas plašas lauksaimniecības kultūru sējumu platības), tādējādi pirms šķietami zivju bojāejas iemesls ir lauksaimniecības zemju neatbilstoša miglošana, pesticīdu pārmērīga lietošana. Iespējams, ka upē bezatbildīgi varēja būt skaloti arī trauki, kuros iepakota lauksaimniecības ķimikālija. Tieša piesārņojuma novadīšana vidē netika konstatēta.

Lai noteiktu konkrētu zivju bojā ejas iemeslu, paņemti virszemes ūdens paraugi, kas tiks testēti akreditētā laboratorijā. Tāpat tiks veiktas atkārtotas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka netiek konstatēti jauni zivju bojāejas gadījumi.


1 komentārs

  1. Tekstā teikts, ka, lai noskaidrotu zivju bojā ejas iemeslu, paņemti paraugi uz laboratoriju, bet virsrakstā droši apgalvots, ka iemesls ir pesticīdi.��

    AtbildētDzēst