Sākas Covid-19 izplatības otrais posms

Nav komentāru
Mediķi speciālos aizsargtērpos brauc ar auto

2020. gada 25. martā Slimību profilakses un kontroles centrs paziņoja, ka 5 saslimušajiem ar Covid-19 neizdodas noteikt inficēšanas avotu, kas nozīmē, ka sācies otrais koronavīrusa izplatīšanās posms.


Pirmajā izplatīšanās posmā epidemiologiem izdevās izsekot inficēšanās posmu, kas ļāva viņiem to zināmā mērā kontrolēt. Šodien Latvija pārgāja otrajā posmā, kad koronavīruss izplatās no cilvēka pie cilvēka bez kontroles. Neskatoties uz to, epidemiologi centīsies turpināt skaidrot inficēšanas avotus, bet tas būs apgrūtināts, ja saslimušo cilvēku skaits augs. Latvijas iedzīvotājiem līdz ar to būs jārēķinās, ka valdība pastiprinās ierobežojošos mērus un pēdējās divās nedēļās ierastais dzīvesveids vēl reiz mainīsies, palielinot sociālo distancēšanos.

Zemāk SPKC paziņojums:
Līdz šim Latvijā visi saslimšanas gadījumi bija epidemioloģiski izsekojami, tie bija saistīti vai nu ar ceļošanu vai arī saslimušie bija kontaktējušies ar jau zināmajiem Covid-19 slimniekiem vai personām, kuras atgriezušas no ceļojuma. Šodien, SPKC epidemiologi, veicot reģistrēto Covid-19 gadījumu epidemioloģisko izmeklēšanu, konstatējuši, ka pieci saslimušie nevar norādīt, ka bijuši ārzemēs vai viņiem ir bijis kontakts ar apstiprinātu Covid-19 saslimušo vai personu, kura bijusi ārzemēs, līdz ar to nav nosakāma epidemioloģiskā ķēde, kas nozīmē, ka Latvijā tiek konstatēti pirmie Covid-19 gadījumi, kas saistīti ar vietējo jaunā koronavīrusa transmisiju sabiedrībā. Šie reģistrēti saslimšanas gadījumi konstatēti Rīgā. Vīrusa transmisija sabiedrībā novērota vairākās ES valstīs, t. sk. Lietuvā un Igaunijā.

Arī gadījumos, kad nav iespējams identificēt Covid-19 infekcijas avotus vai vietas, kur slimnieks varēja inficēties, Covid-19 gadījumi joprojām tiek izmeklēti, lai noteiktu kontaktpersonas, epidemiologi sazinās gan ar apzinātām kontaktpersonām, gan ar ģimenes ārstiem un sniedz rekomendācijas tālākai rīcībai.

SPKC epidemiologi brīdina - lūdzam sabiedrību šo ziņu uztvert ļoti nopietni!  Ar šodienu Latvija pāriet no pirmā Covid-19 epidēmijas attīstības posma, kuru raksturo no ārvalstīm ievesti infekcijas gadījumi vai izsekojami sekundāri infekcijas gadījumi, uz otro posmu, kad jaunais koronovīruss izplatās sabiedrībā ar neizsekojamu transmisiju. Tas nozīmē, ka inficēšanās risks ar COVID-19 infekciju sabiedrībā pieaudzis, pieaugot profilakses pasākumu nozīmei.

Ievērojot epidemiologu noteiktās rekomendācijas – sociālo distancēšanos, izvairoties no sabiedrisko vietu apmeklējumiem, kur pulcējas liels cilvēku skaits, ievērot vismaz 2 m distanci no pārējiem cilvēkiem un praktizējot rūpīgu roku mazgāšanu – tā pasargāsim sevi un sabiedrību kopumā, īpaši cilvēkus ar hroniskām saslimšanām un seniorus. Šie pasākumi palīdzēs būtiski ierobežot infekcijas izplatīšanos un novērst strauju saslimstības pieaugumu, līdz ar to pārmērīgu spiedienu uz veselības aprūpes sistēmu.

SPKC aicina katram pārskatīt savus ikdienas paradumus un apzinīgi mainīt ikdienas gaitas!

Nav komentāru

Ierakstīt komentāru